Вялікі дзень Драйзера, кітайцы ў басейне, Лі ў гімнастыцы

Токіо (Associated Press)-Калеб Дрэксель выйграў свой першы індывідуальны залаты медаль, кітаянкі завяршылі рэкордную эстафету, а Суніса Лі з ЗША заваявала залаты медаль сярод жанчын у гімнастыцы.
Пасля таго, як 6 -ы дзень Алімпійскіх гульняў у Токіо прайшоў у басейне найбуйнейшай дзённай акцыі, Лі ззяла ў вячэрняй гімнастыцы, а аднагрупніца Сімона Байерс назірала з трыбун.
Лі стала пятай запар амерыканкай, якая выйграла алімпійскі чэмпіянат жанчын па мнагабор'і. У бліскучым і канкурэнтным фінале яна перамагла Бразілію Рэбеку Андрадэ (Rebeca Andrade).
Агульнага бала Лі ў 57,433 балаў дастаткова, каб перасягнуць Андрадэ. Бразілька заваявала першы медаль гімнастыкі ў мнагабор'і для лацінаамерыканскай спартсменкі, але прапусціла залаты медаль, калі двойчы выходзіла за межы сваіх спаборніцтваў на корце.
Расійская гімнастка Ангеліна Мельнікава заваявала бронзу праз два дні пасля таго, як правяла Кітайскую Рэспубліку да залатога медаля ў камандным фінале.
Дрэксель, пераемнік Майкла Фелпса з ЗША, перамог у бегу на 100 метраў вольным стылем з алімпійскім рэкордам у 47,02 секунды-толькі на адну шостую наперадзе абараняючага чэмпіёна Аўстраліі Кайла Чалмерса. Гэта дазволіла яму заваяваць чацвёрты залаты медаль у сваёй кар'еры. Папярэднія тры былі эстафетамі.
«Гэта вельмі рознае. Я думаю, што так і было, проста не хачу ў гэтым прызнавацца ", - сказаў ён. «Гэта значна цяжэй. Вы павінны спадзявацца на сябе, вас ніхто не можа выратаваць ».
Самым драматычным матчам дня стала тое, што Кітай устанавіў сусветны рэкорд у жаночай эстафеце 4x200 м вольным стылем, што здзівіла ЗША і Аўстралію.
Кэці Ледэцкі заняла трэцяе месца ў эстафеце амерыканскай зборнай, амаль на 2 секунды адстаўшы ад зборнай Кітая і ад зборнай Аўстраліі.
Ледэцкі перасягнула аўстралійку Лію Ніл і скараціла адставанне ад кітайскай гульцы Лі Бінцзе, але ўрэшце не змагла яе дагнаць.
Лі дакрануўся да мяча ў сусветным рэкордзе 7 хвілін 40,33 секунды. Яна таксама ўстанавіла алімпійскі рэкорд за перамогу ў чэмпіянаце на 200 м батэрфляем перад эстафетай.
"Пакуль я не выканала 200 удараў батэрфляем, наш трэнер сказаў мне:" Вы ў эстафеце ", я не ведала, што так раблю", - сказала яна праз перакладчыцу. "Я нават не ўмею праплываць 200 метраў, хаця ў мяне ёсць якасць і ўзровень падрыхтоўкі на 200 метраў".
Амерыканцы заваявалі сярэбраны медаль у 7: 40.73, у той час як Аўстралія заваявала бронзавы медаль у 7: 41.29. Усе тры ўладальнікі медалёў пабілі сусветны рэкорд 7: 41,50, усталяваны аўстралійцамі на чэмпіянаце свету 2019 года.
Серб нумар адзін перамог свайго любімага японскага гульца Кей Нішыкоры з лікам 6-2 і 6-0, каб выйсці ў паўфінал і падоўжыць заяўку на "Залаты шлем".
Штэфі Граф у 1988 годзе была адзінай тэнісісткай, якая выйграла ўсе чатыры падзеі Вялікага шлема і залатыя алімпійскія медалі ў тым жа каляндарным годзе.
Сёлета Джокавіч выйграў Адкрыты чэмпіянат Аўстраліі, Адкрыты чэмпіянат Францыі і Уімблдон, і яму патрэбны алімпійскі чэмпіён Токіо і трафей Адкрытага чэмпіянату ЗША, каб завяршыць залаты шлем.
У жаночым заліку ў матчы за залаты медаль сустрэнуцца швейцарка Белінда Бенчыч, якая заняла 12 -е месца, і Маркта Вондрасава з Чэхіі ў фінале адкрытага чэмпіянату Францыі 2019 года.
Бенчыч перамагла казахстанку Алену Лебакіну з лікам 7-6 (2), 4-6, 6-3. У трэцім раундзе фон Друсава, якая ліквідавала Наомі Осаку, перамагла 6-3, 6-1. Чацвёртая пасеяная ўкраінка Алена Світоліна.
Аўстрыец Сэп Страка злавіў 4 птушачкі ў апошніх шасці лунках і стрэліў 63, 8 нічым, апярэдзіўшы тайскі джаз Джэйн Ватананон у першым раўндзе мужчынскага гольфа. Род.
Томас Пітэрс з Бельгіі заняў першае месца ў бронзавым медалі Рыа -дэ -Жанейра пяць гадоў таму. Ён стрэліў 30 і 65 на спіне дзевяці лунак.
Мексіканец Карлас Ортыс (Carlos Ortiz) таксама дасягнуў 65 ачкоў на пляцоўцы ў ідэальных галявых умовах, настолькі прымітыўных, што гульцы ўпершыню прыехалі без дзёрну, бо ён быў зачынены на працягу двух месяцаў.
Амерыканскі чэмпіён свету па скачках з шастом Сэм Кендрыкс (Sam Kendricks) прапусціць Алімпійскія гульні пасля станоўчага аналізу на COVID-19.
Бацька Кендрыкса апублікаваў у сацыяльных сетках, што ў яго сына няма сімптомаў, але яму паведамілі, што ён быў станоўчым у Токіо і кінуў конкурс.
Алімпійскі камітэт ЗША і Паралімпійскі камітэт пацвердзілі гэтую навіну і заявілі, што Кендрыкс быў ізаляваны ў гатэлі.
Кендрыкс выйграў бронзавы медаль на Алімпіядзе -2016 і заваяваў залаты медаль на двух апошніх чэмпіянатах свету. Ён утрымлівае амерыканскі рэкорд у 6 футаў 10,5 цаляў (6,06 метраў).
Неўзабаве пасля таго, як было абвешчана, што ў Кендрыкса станоўчы вынік, іншы скакун, аргентынец Герман К'яравільё, сказаў, што ён таксама выбыў з гульні, таму што ў яго станоўчы вынік.
Нягледзячы на ​​тое, што Хачымура ўнёс 34 ачкі, зборная Японіі ўпершыню за 45 гадоў выйграла чэмпіянат Алімпійскіх гульняў у баскетболе сярод мужчын, але ўсё роўна не атрымалася.
Лука Дончыч набраў 25 ачкоў, 7 падбораў і 7 перадач у чарговым уражлівым выступленні за 26 хвілін. Зоран Драгіч набраў 24 ачкі, а Славенія - 116 на Алімпіядзе ў Токіё. -81 Пераможаная Японія застаецца непераможнай.
Амерыканскія гульцы ў пляжны валейбол Келі Клаас і Сара Спонсіл разграмілі Кенію ўсяго за 25 хвілін - гэта самая хуткая гульня для жанчын з часоў Алімпійскіх гульняў, прынятых у цяперашнім фармаце.
Амерыканская пара абыграла Brackcides Khadambi і Gaudencia Makokha з лікам 21-8 і 21-6, каб павысіць лік да 2-0 і амаль напэўна атрымаць месца ў 1/8 фіналу.
Гэтая гульня з'яўляецца самай хуткай з тых часоў, як FIVB прыняла ралі і лепшую з трох сістэм у 2002 годзе.
Перамогу атрымалі таксама амерыканцы Філ Далхаўсэр і Нік Лусена. Яны перамаглі аргентынцаў Джуліяна Азаада і Нікаласа Капаграса з лікам 21-19, 18-21, 15-6, павялічыўшы лік да 2-1. Гэта добра яшчэ прынамсі яшчэ адной гульні ў Токіо.

Час публікацыі: 30 ліпеня-20 ліпеня